W lutym 2021 roku zakończyliśmy budowę domu wzorcowego. Jest to pierwszy z ośmiu domów powstających w ramach inwestycji Domy Binowo, którego rozwiązania techniczne i estetyczne będą zastosowane we wszystkich kolejno realizowanych budynkach. Dla wielu z nas budowa domu kojarzy się z procesem bardzo skomplikowanym, długotrwałym i obarczonym dużym stresem. Z doświadczenia wiemy, że budowa prefabrykowanych domów z drewna jest szybsza, odbywa się sprawnie, a efekt końcowy jest pod wieloma względami lepszy od tego, który otrzymalibyśmy wybierając konstrukcję tradycyjną. Ponieważ dom powstaje szybko, z ciekawością możemy zauważać zmiany na budowie, będąc świadkami całego, zmieniającego się z dnia na dzień procesu budowlanego. Poniżej przedstawiamy podstawowe cechy domu wzorcowego, od jego wymiarów po zastosowane materiały i sposób budowy. Zapraszamy do zwiedzenia domu poprzez uruchomienie spaceru wirtualnego oraz zapoznanie się z galeria zdjęciową i opisami wykonania domu.
Image

Prefabrykacja elementów budowlanych

Nasze domy powstają z gotowych, prefabrykowanych, drewnianych modułów, co pozwala zaoszczędzić czas budowy i wybudować dom sprawnie i rzetelnie. Wszystkie elementy domu są wykonywane w fabryce, z dokładnością co do milimetra. Prefabrykat jest kompletny, w całości wypełniony arkuszami wełny drzewnej. Montaż budynku trwa zazwyczaj kilka dni i jest możliwy bez względu na porę roku – może być wykonany również zimą. Pozostałe prace wykończeniowe i roboty zewnętrzne trwają od trzech do sześciu miesięcy. Prefabrykacja przenosi nas w świat uporządkowany, w którym proces budowlany jest dokładnie zaplanowany i pozwala zapomnieć o trudzie budowania domu.

Fasady, czyli efektowne elewacje

Na fasadach użyliśmy dwóch rodzajów materiałów- deski wykonanej z modrzewia syberyjskiego oraz płyty włókno-cementowej Equitone.  Modrzew syberyjski ma wysokie parametry wytrzymałościowe, a z uwagi na dużą gęstość (gatunek wąskosłoisty) nie chłonie wilgoci oraz wody co sprawia, że bardzo dobrze znosi trudne warunki atmosferyczne i jest powszechnie używany do wykańczania elewacji domów. Equitone to płyta wykonana z włóknocementu, który jest materiałem kompozytowym składającym się z cementu, celulozy i materiałów mineralnych. Jest to materiał trwały i odporny na warunki atmosferyczne, używany powszechnie do wykonywania elewacji we wszystkich rodzajach obiektów.
Image
Image

Stolarka wewnętrzna i zewnętrzna (okna i drzwi)

Dostawcą i producentem drzwi wejściowych jest firma Hormann.  W domu wzorcowym wstawiliśmy drzwi wejściowe Thermo65 z doświetleniem bocznym- energooszczędne, ze stalową płytą drzwiową o grubości 65 mm. Wybraliśmy okna firmy Rehau o wymiarach 320 cm x 230 cm wysokości, mających głębokie profile (80 mm). Pakiety szybowe oraz wspomniane profile są energooszczędne. W oknach zastosowane są pakiety 3 szybowe z wypełnieniem z kryptonu. W dachu zamontowaliśmy okna połaciowe firmy ROTO, o wymiarach 90 cm x 1,20 cm, o podwyższonych walorach termicznych, wykonane z PCV i uzbrojone w zestawy trzyszybowe wypełnione argonem.

Pokrycie dachowe z dachówki betonowej

Prefabrykowany panel dachowy jest ocieplony wełną drzewną grubości 24 cm i dodatkowo płytami Protect Steico grubości 8 cm, na których nabite są kontrłaty i  łaty. W naszych domach, tak jak w domu wzorcowym, dach ma nachylenie 40°, dzięki czemu wnętrze poddasza jest przestronne. Pokrycie dachowe stanowi niemiecka dachówka Braas Tegalit w kolorze brąz kolonialny, wraz ze wszystkimi systemowymi dodatkami. Rynny i rury spustowe, o przekrojach prostokątnych, wykonane są ze stali, w systemie Galeco Stal2. Prostokątny przekrój systemu Galeco O2 podkreśla nowoczesny styl domu.
Image
Image

Aranżacje, inspiracje i pomysły (wnętrza)

Wysokość kondygnacji parteru wynosi 2,65 m, a wysokość poddasza 2,60 m. Dach ma pochylenie 40°, dzięki czemu powierzchnia poddasza jest przestronna. Białe ściany, stonowana kolorystyka wnętrza, uzupełniona kolorowymi akcentami, wysoka jakość materiałów wykończeniowych- to wszystko daje poczucie spokoju i komfortu. Otwarty, przestronny plan parteru i duże przeszklenia ścian pozwalają na swobodny przepływ przestrzeni i potęgują odczucie  połączenia wnętrza domu z tarasem i ogrodem.

Instalacje techniczne

Najważniejsze rozwiązania techniczne instalacyjne dotyczą ogrzewania i chłodzenia domu oraz ogrzewania ciepłej wody użytkowej. W domu wzorcowym zastosowano zespolone urządzenie wentylacji mechanicznej z rekuperacją, z pompą ciepła powietrzną i zbiornikiem gorącej wody użytkowej. Takie kompaktowe urządzenie zajmuje relatywnie mało miejsca- nie jest plątaniną rur i zaworów. Urządzenie to jest proste w obsłudze, ciche i trwałe. Instalacje elektryczne uzupełniono o miejsca do ładowania samochodów elektrycznych i moduły fotowoltaiczne na dachu. Woda deszczowa jest gromadzona w zbiorniku  podziemnym i jest wykorzystywana do podlewania ogrodu za pomocą automatycznego systemu podlewania Rain Bird z programatorem.
Image
Image

Materiały konstrukcyjne budynku

Głównym zastosowanym materiałem budowlanym jest drewno. Ściany skonstruowane są ze słupków oraz belek dwuteowych usztywnionych płytami OSB. Podwalina, nadproża i inne element konstrukcyjne uzupełniające  wykonane są z klejonego warstwowo forniru. Wypełnienie ścian i warstwy dachowej stanowi wełna drzewna. W różnych częściach prefabrykatu ma ona zróżnicowaną grubość oraz gęstość. Nie stosujemy styropianu, dzięki temu dom oddycha i w sposób naturalny pozbywa się nadmiaru wilgoci z przegród. Całość zamknięta jest płytami docieplającymi z wełny drzewnej, tak aby zamknąć wszystkie mostki termiczne. Dzięki zastosowanej technologii budynek nie traci ciepła ale również nie przegrzewa się i bezpiecznie reguluje nadmiar wilgoci, przez co wewnątrz panuje zdrowy mikroklimat.
Image
Image
TODAY HOUSE
al. Wojska Polskiego 8/41a
(KOSMOS Art&Business Center)
70-471 Szczecin
T. 536 12 13 13
T. +48 91 48 41 340
kontakt@todayhouse.pl
© COPYRIGHT TODAYHOUSE. ALL RIGHTS RESERVED Powered by: EX-NET